Frokost på La Cave i Cannes

Frokost på La Cave i Cannes

_1280006s

En af dagene på den seneste tur til Sydfrankrig brugte vi i Cannes. Solen skinnede og der var 24 grader varmt. Det er, som om der er mere farve på alting i Cannes. Husene er pastelfarvede, palmerne er grønne, havet og himlen er Azurblå og folk går i tøj med flere farver: mænd i hvide hørbukser, brune fødder og lyserøde loafers, 65-årige kvinder i høje hæle, dyre tasker og dyrt hår. Åbne Bentleys, gule poloshirts. Det søde liv. Når vi så kommer hjem til København igen, har nogen skruet ned for alle farverne og selv om jeg elsker min by, savner jeg alligevel lidt de skøre Rivièratyper.

Denne dag i Cannes spiste vi frokost på La Cave – en hyggelig lille bistro på en sidegade til Cannes shoppingstrøg på Rue d’Antibes.

_1280007s _1280010s

Vi tog dagens formule du midi til 21 euro for forret og hovedret, 26 euro hvis der også skulle dessert med. Først en stor kogt artiskok med tyk vinaigrette. Artiskokken var åbnet op så den var nemmere at spise. Hver gang jeg får artiskok på denne måde, tænker jeg, at det burde man spise oftere. Det er så hyggeligt at plukke bladene af et ad gangen og dyppe dem i vinaigretten.
Vi drak et glas rosé til.

_1280011s

Til hovedret fik vi maigret de canard – brystet fra en foie gras and. Stegt rosa og med en flødesauce med masser af grøn madascarpeber. Der var pommes anna, selleri puré og en broccoliflan til. Ikke noget moderne pjat her. Det var helt klassisk fransk. Og dejligt.

_1280013s

Der var kun semi-plads til dessert, så vi delte en chokolademousse, hvilket var helt perfekt. Og så en kaffe og videre. Franske frokoster behøver ikke tage mere end en time som denne gjorde. Servicen er for det meste super effektiv, for folk hænger ikke over måltiderne så længe, som vi gør i Danmark. Vi dryssede videre i byen, shoppede lidt og gik en tur langs La Croisette og kiggede på det smukke blå Middelhav.

_1280019s
Palais du Festival. Det var her jeg var på den røde løber en gang.

_1280031s

Stranden i Cannes er bedre end den i Nice, som har en masse småsten. I Cannes er der dejligt sand. Hotellet med kupler i hjørnerne er det fine Negresco  jeg mener selvfølgelig Carlton. Åh, al den luksus!

_1280034s
Jeg elsker de lysegrønne skodder og de mange smukke jernbalkoner i Cannes.

 

Restaurant La Cave
9 Boulevard de la République
Cannes

No Comments

Post A Comment