Bøftomater med tun og sardiner

Bøftomater med tun og sardiner

Foto: Line Thit Klein

Hvis du finder smukke store bøftomater, så køb dem! De er så lækre og kødfulde og har ofte en fyldigere smag end almindelige tomater. Jeg købte for nylig de flotteste franske bøftomater ved Torvehallerne. De var frygteligt dyre, men de smagte vidunderligt. 

De samme slags tomater købte jeg tidligere på året på markedet i Nice. Jeg brugte dem til en lækker ret til Gastro’s maj-nummer, hvor jeg lavede en frisk middelhavs-inspireret tunsalat med sardiner, oliven og citronskal som topping. Vildt lækkert, vildt nemt og vildt smukt.

Retten er perfekt som sommerlig frokostret eller som en forret inden grillmaden.

Tomater med tun og sardiner
Til 6 personer

6 modne bøftomater
1 glas eller en dåse tun i olie af god kvalitet
6 sardinfileter fra dåse
1 håndfuld bredbladet persille
1 håndfuld frisk estragon
saft og revet skal af ½ citron
4 spsk olivenolie
100 g grønne oliven med sten
salt og friskkværnet sort peber

1. Halver tomaterne på tværs og læg dem på et fad.

2. Hæld olien fra tunen og kom i en skål. Bræk sardinfileterne i mindre stykker og bland med tun, grofthakket persille og estragon. Tilsæt saft og skal af citron, rør olivenolie i. Skær olivenkødet af stenene og kom i tun blandingen. Smag til sidst til med salt og godt med sort peber.

3. Kom tunblandingen over de delte tomater og server.

2 Comments

Post A Comment

  • Søren
    Posted at 14:01h, 29 juni Svar

    Hold da op.. Lavede denne opskrift til mine gæster igår.. De var helt vilde med den – og så er den super nem at lave.

  • Charlotte G
    Posted at 11:41h, 24 juni Svar

    Sikke nogle smukke tomater!
    De ser ud til at smage fantastisk. Desværre er min erfaring at sådanne nogle er svære at få fat i…
    God søndag
    Vh charlotte g